Szybkie wyszukiwanie

Kalendarz parafialny

kalendarium 202404

Polecane strony

Statystyki odwiedzin

mod_vvisit_counterDziś36
mod_vvisit_counterWczoraj82
mod_vvisit_counterW tym tygodniu348
mod_vvisit_counterW tym miesiącu2206
mod_vvisit_counterWszystkich516215

Cmentarz parafialny

cmentarz_wielgomlyny

Prace remontowe

b_chrzcielnica_kopula

b_portal_zewnętrzny

b_portal_gotycki

b_gotycka_chrzcielnica

b_nowa kotlownia_ciepla

b_renowacja_figury_św._floriana

b_renowacja_figury_św._anny

b_renowacja_figury_św._józefa

b_renowacja figur

b_cegielki_klecznik_krzyz_tabernakulum

b_renowacja_piety_Matki_Bożej_Bolesnej

b_sw._o._pio kopia(3)

Po prostu

khantry design

Odsłonięcie MB Bolesnej

khantry design

Zwiedzanie sanktuarium

khantry design

Raport Jasnogórski

khantry design
Pawełki czas zacząć

 

fot. jasnagora.com
W Wielgomłyńskim Sanktuarium rozpoczeła się kilkudniowa nowenna ku czci św. Pawła I Pustelnika. Nabożeństwo, odprawiane zawsze w styczniu, upamiętnia patriarchę paulinów, którzy są gospodarzami sanktuarium. 

“Pawełki” gromadzą wielu wiernych, wśród nich młode małżeństwa z dziećmi. Jak co roku zakończą się indywidualnym błogosławieństwem dzieci oraz wręczeniem im upominków.

Codziennie przez dziewięć najbliższych wieczorów wszyscy ojcowie paulini oraz parafianie i pielgrzymi gromadzić się będą w kaplicy św. Pawła I Pustelnika.

Modlitwa “Pawełek” składa się z odśpiewania jednego z dwóch hymnów ku czci św. Pawła oraz kazania nowennowego, które głosi jeden z zakonników. Na zakończenie nowenny następuje oddanie czci wystawionym relikwiom patriarchy.

Ostatnie, dziewiąte nabożeństwo zostanie odprawione w niedzielę, 18 stycznia, a przewodniczyć mu będzie Definitor Generalny O. Kazimierz Maniecki. W ostatnich “Pawełkach” licznie uczestniczą dzieci, które obdarowane zostaną wtedy także drobnymi upominkami, a przede wszystkim błogosławieństwem.

Święty Paweł z Teb żył w Egipcie 113 lat, z czego ponad 90 lat spędził na pustyni, żyjąc w grocie skalnej. W historii Kościoła uznawany jest za pierwszego pustelnika. Znalazł licznych naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego w całym basenie Morza Śródziemnego.

Właśnie tego świętego obrali w XIII w. na swego patrona pustelnicy wstępujący do powstającego wtedy na Węgrzech nowego zakonu. Od jego imienia wywodzi się potoczna nazwa zakonu paulinów, czyli Zakonu Braci św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Do scen z życia św. Pawła nawiązuje herb zakonu. Jest na nim palma, która dostarczała św. Pawłowi owoców i liści na szatę, kruk przynoszący mu chleb oraz dwa lwy, z którymi żył w przyjaźni, a które po jego śmierci miały wygrzebać dół na grób. 

 

14 stycznia, w wigilię uroczystości św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów. Jest to Dzień Skupienia Paulinów.

W uroczystość św. Pawła – 15 stycznia  Ojcowie ponawiają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

16 stycznia paulini obchodzą Święto Królowej Pustelników, zatwierdzone przez Stolicę Apostolską jako wyraz wdzięczności za opiekę Maryi nad Zakonem Paulińskim. W tym dniu wspólnota paulińska ponawia Akt Zawierzenia Zakonu Maryi.

Uroczystość ku czci św. Pawła tzw. „zewnętrzna”, obchodzona jest z licznym udziałem wiernych. Przypada ona w ostatnim dniu nowenny ku czci św. Pawła, a więc w tym roku w niedzielę, 18 stycznia:

o godz. 10.30 zostanie odprawiona uroczysta Suma z udziałem paulinów oraz przybyłych wiernych.

 

Projekt i wykonanie Alanet