Okresy liturgiczne

wieli postObrzędem posypania głów popiołem w Środę Popielcową rozpoczynamy w Kościele okres Wielkiego Postu, który ma nas przygotować do najważniejszych świąt chrześcijaństwa, do Świąt Paschalnych

Więcej…
 

piotr_pawel29 Czerwca obchodzimy Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, którzy są filarami Świętego Kościoła katolickiego.

Więcej…
 


Eucharystia - pokarm na życie wieczne

                      Uroczystość

Najświętszego Ciała

i Krwi Chrystusa

Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół obchodzi w Wielki Czwartek. Jednak wówczas Chrystus rozpoczyna swoją mękę. Dlatego od XIII wieku Kościół obchodzi osobną uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (zwaną potocznie Bożym Ciałem), aby za ten dar niezwykły Chrystusowi w odpowiednio uroczysty sposób podziękować.

Więcej…
 

duch_swietyZesłanie Ducha Świętego - to jedno z najważniejszych świąt w Kościele związane z zstąpieniem Ducha Świętego pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Jezusa. Zesłanie Ducha Świętego zakończyło proces Objawienia rozpoczęty w Starym Testamencie. Dzień ten uznawany jest za początek Kościoła. Potocznie nazywany jest Zielonymi Świątkami.

Więcej…
 

matka20boskaMaj jest miesiącem dla polskich katolików szczególnym. Jest on naznaczony obecnością Maryi w liturgii Kościoła oraz w polskiej pobożności. Nabożeństwo majowe stało się dla katolików popularnym znakiem przywiązania do Maryi Królowej Polski.

Więcej…
 

palemkiNiedzielą Palmową czyli Męki Pańskiej rozpoczynamy Wielki Tydzień czas bezpośredniego przygotowania do Uroczystości Zmartwychwstania Chrystusa. 

Więcej…
 

Nowy generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski:

„Czcigodni ojcowie i bracia w paulińskim powołaniu, drodzy w Chrystusie Panu wierni, którzy gromadzicie się przed Cudownym Wizerunkiem Jasnogórskiej Maryi. Wczoraj rozpoczęliśmy, obrzędem posypania naszych głów popiołem, czas Wielkiego Postu. Dziś ojcowie i bracia zebrani na Kapitule Generalnej zlecili mi urząd najwyższego przełożonego Paulińskiego Zakonu. Ten wybór przyjmuję wraz z popiołem, który wczoraj został złożony na moją głowę. Ten urząd, który przyjąłem, nie dla swojej chwały, ale po to aby pamiętać cały czas, że jestem prochem i w proch się obrócę, a to, co zostało mi zlecone, jest nie dla dobra mojego, ale dla dobra tej wspólnoty zakonnej, na której czele zostałem teraz postawiony”.

 
6 stycznia
Objawienie Pańskie

 

Pokłon Trzech Króli


Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym. To jedno z najstarszych świąt w Kościele.

Więcej…
 

 

                      Niedziela 8 grudnia 2013

NMP niepokalanaUroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

 

W Kościele powszechnym obchodzimy dziś uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dziś także zgodnie z wolą Matki Bożej przeżywać będziemy Godzinę Łaski dla całego świata.

Więcej…
 
4 października
Święty Franciszek z Asyżu

Święty Franciszek z Asyżu
Św. Franciszek - Jan Bernardone - przyszedł na świat w 1182 r. w Asyżu w środkowych Włoszech. Urodził się w bogatej rodzinie kupieckiej. Jego rodzice pragnęli, by osiągnął on stan szlachecki, nie przeszkadzali mu więc w marzeniach o ostrogach rycerskich.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 5
Projekt i wykonanie Alanet